Conferinta ZILELE MEDICALE ALE SUCEVEI Editia a VIII-a 16 – 18 mai 2018

May 14, 2019

Teme:

  1. Implicații medico-chirurgicale la pacienții cu afecțiuni cronice
  2. Urgențe medico-chirurgicale
  3. Varia

Program ştiinţific

JOI, 16 MAI 2019- COMPLEX ZAMCA

15.00- 17.00 Curs preconferință
Prof. Dr. G Bumbu:
„ Variante chirurgicale de reabilitare a planșeului pelvin în prolapsul uro-
genital”
„ Complicații urologice ale chirurgiei ginecologice”

17.30 Deschiderea conferinței
Academician Prof. Dr. E Târcoveanu:
“ Medici în linia întâi”
Academician Dr. V Răzeşu:
„ Sub constelaţia marii uniri”

VINERI, 17 MAI- COMPLEX ZAMCA

SALA I

9.00- 11.00 Sesiune lucrări I
Moderatori: A Streinu Cercel, M Onofriescu, G Ungureanu
9.00- 9.20 G Ungureanu: „Iatrogenia- cauze şi mecanisme”
9.20- 9.50 A Streinu Cercel: „Noile definiții în sepsis în contextul infecțiilor asociate
îngrijirilor de sănătate”
9.50- 10.20 M Onofriescu: „Obezitatea în obstetrică”
10.20- 10.40 Isabela Ioana Loghin, F Roșu, Oana Secrieru, Raluca Bugeac, Cristina
Nicolau, V Dorobăț, Carmen Mihaela Dorobăț: „ Sindromul de detresă respiratorie
acută la pacientul seropozitiv HIV”
10.40- 11.00 Olga Căliman-Sturza: „Urgențe neurologice la pacientul cu infecție
HIV/SIDA”

11.00- 11.30 Pauză de cafea

11.30- 13.30 Sesiune lucrări II
Moderatori: Corina Găleșanu, Marioara Stan, Monica Terteliu
11.30- 11.50 A Paziuc: „Deteriorarea neurocognitivă- abordare și importanța
tratamentului inițiat precoce”
11.50- 12.10 Gabriela Ileana Crețeanu: „Importanța insulinizării la timp și beneficiile în
prevenția complicațiilor la pacienții cu diabet zaharat tip II”
12.10- 12.30 Monica Terteliu: „Utilitatea imunostimulantelor orale în prevenirea
afecțiunilor bacteriene respiratorii”
12.30- 12.50 Corina Găleșanu: „Abordarea modernă a osteoporozei”
12.50- 13.10 Marioara Stan: „Rolul microbiotei în steatoza hepatică”
13.10- 13.30 Codruţa Bran, E Ancuţa: „Terapia biologică şi sarcina în boala
reumatismală cu determinism imun”

13.30- 15.00 Pauză de prânz

15.00- 17.00 Sesiune lucrări III
Moderatori: Smaranda Diaconescu, Simona Gavrilescu, F Filip
15.00- 15.20 CC Lulciuc: „Biopsia pulmonară sub ghidaj CT, procedura cheie în
managementul cancerului pulmonar”
15.20- 15.40 Smaranda Diaconescu: „Terapie endoscopică în gastroenterologia
pediatrică”

15.40- 16.00 Simona Gavrilescu, Alma-Raluca Lăptoiu, Elena Hanganu, Livia Lupu:
„Hemangioamele infantile cutanate- aspecte clinice, evolutive și utilizarea
Propranololului în abordarea terapeutică a acestora”
16.00- 16.20 Elena Țarcă, Alma-Raluca Lăptoiu, Simona Gavrilescu: „Aspecte clinico-
terapeutice și evolutive ale despicăturilor labio-maxilo-palatine: prezentare de caz”
16.20- 16.35 F Filip, Cristina Hrustovici, Olga Bunescu, M Crețeanu Jr, A Tătăranu, D
Stănescu, Andreia Botezan: „Hemangiom de gambă cu fenomene neurologice asociate-
caz clinic”
16.35- 16.50 F Filip: „Tendințe moderne în managementul secției de Chirurgie și
Ortopedie Pediatrică”

17.00- 17.30 Pauză de cafea

17.30- 19.00 Sesiune lucrări IV
Moderatori: Ioana Dana Alexa, R Sydorchuk, Laura Coca
17.30- 17.50 Ioana Dana Alexa: „ Particularități ale asistenței medicale la persoana
vârstnică”
17.50- 18.05 Laura Coca, Melinte- Popescu Alina: „ Este necesar screening-ul pentru
incontinența urinară la femei?”
18.05- 18.25 R Sydorchuk, O Plehutsa: „Sepsis- update”
18.25- 18.45 N Yusko, O Yusko: „Reproductive Medicine of Bukovina. Realities and
prospects for scientific and practical development”
18.45- 19.00 Adriana Florina Roman: „Instituţii cu atribuţii de control în cabinetele
medicale- generalităţi”

VINERI, 17 MAI- COMPLEX ZAMCA

SALA II

9.00- 10.00 Sesiune lucrări I
Moderatori: D Apostu, H Benea, M Macovei
9.00- 9.25 : H Benea, D Apostu, Z Gabri, D Oltean-Dan „Progrese în artroplastia totală
de șold: abordul direct anterior”
9.25- 9.45 H Benea, D Apostu, Z Gabri, D Oltean-Dan: „Endoprotezarea umărului: o
soluție eficientă în afecțiunile degenerative”

09.45- 10.00 Pauză de cafea

10.00- 13.00 Sesiune lucrări II
Moderatori: E Târcoveanu, M Beuran, D Sabău
10.00- 10.20 E Târcoveanu, C Lupașcu, C Bradea, Delia Ciobanu, A Vasilescu: „Tumori
endocrine pancreatice”
10.20- 10.40 M Beuran: „Rolul compoziției corporale în morbiditatea si mortalitatea
după duodenopancreatectomia cefalică”
10.40- 11.00 D Sabău: „Tratamentul minim invaziv al chistului hidatic hepatic”
11.00- 11.10 M Beuran, B Stoica, Mihaela Vartic, I Tanase, S Paun: „Experiența
Spitalului Clinic de Urgență București în suprarenalectomia laparoscopică”
11.10- 11.25 O Rotar, V Rotar: „Tratamentul chirurgical multimodal pentru pacienții cu
pancreatită necrotizantă acută”
11.25- 11.40 A. Ferdohleb: „Eficienţa clinico-funcţională a tratamentului chirurgical al
stricturilor biliare benigne în viziunea  rezultatelor clinice imediate şi tardive”
11.40- 12.00 A Nastase, Ana Maria Trofin, Ramona Cadar, A Nastase, T Bibire, Anda
Soiman, Oana Apopei, Mihaela Blaj, Ana Liventa, Felicia Crumpei, E Târcoveanu,
Corina Ursulescu Lupascu, N Danilă, C Lupașcu: „Duodenopancreatectomii cefalice in
managementul pancreatitelor cronice”
12.00- 12.15 M Zabara, Ana–Maria Trofin, Ramona Cadar, A Nastase, T Bibire, Oana
Apopei, Mihaela Blaj, Ana Liventa, Felicia Crumpei, E Târcoveanu, Corina Ursulescu
Lupascu, N Danila, C Lupașcu: „Implicații chirurgicale în tumorile pancreatice caudale
borderline”
12.15-12.30 S Revencu, R Gurghiș: „Abdomenul acut chirurgical-trecut, realitate,
viitor”
12.30- 12.45 A Vasilescu, E Târcoveanu, C Bradea, D Andronic, N Dănilă, Delia Rusu,
C Lupaşcu: „Tumorile intestinului subțire, o provocare diagnostică și terapeutică”
12.45- 13.00 M Zabara, Ramona Cadar, A Nastase, T Bibire, Oana Apopei, Mihaela
Blaj, Ana Liventa, Felicia Crumpei, E Târcoveanu, Corina Ursulescu Lupașcu, N Dănila,
C Lupașcu: „Tumori neuroendocrine colo-rectale – experiența Clinicii I – II Chirurgie
Generală”

13.00- 14.30 Pauză de prânz

14.30- 17.00 Sesiune lucrări III
Moderatori: Șt Georgescu, C Lupașcu, A Ferdohleb
14.30- 14.45 Ramona Cadar, Ana – Maria Trofin, M Zabara, A Nastase, T Bibire, Oana
Apopei, Mihaela Blaj, Ana Liventa, Felicia Crumpei, E Târcoveanu, Corina Ursulescu
Lupașcu, N Danila C Lupașcu: „Abordul minim invaziv al abceselor hepatice”
14.45- 15.00 T Bibire, Ana–Maria Trofin, M Zabara, Ramona Cadar, A Nastase, Oana
Apopei, Mihaela Blaj, Ana Liventa, Felicia Crumpei, E Târcoveanu, Corina Ursulescu
Lupașcu, N Danila, C Lupașcu: „Caz rar de ulcer postbulbar juxtapapilar penetrant în
calea biliară principală și pancreas”

15.00- 15.15 N Vlad, A Morar, I Bordianu, C Lupașcu, N Dănilă, E Târcoveanu:
„Managementul cancerului colo-rectal sincron”
15.15- 15.30 Adelina Papancea, C Daradici, BM Ciuntu, Felicia Crumpei, C Cîrdei,
Șt O Georgescu: „Leziunile iatrogene ale căilor biliare în colecistectomia laparoscopică
și clasică”
15.30- 15.45 Adelina Papancea, C Daradici, BM Ciuntu, Felicia Crumpei, C Cîrdeiu,
Șt O Georgescu: „Chist epidermoid al splinei. Prezentare de caz”
15.45- 16.00 I Curelaru, Daniela Rotaru, Z Szabo, N Gafiteanu: „Tratamentul imediat și
tardiv al degerăturilor”
16.00- 16.45 L Dubei, Roxana Hultoana, I Chirvase, O Dumitraș, A Macarov, L
Corfariu: „Valoarea prospectivă a scalei de severitate parkland pentru colecistitele
acute. Corelații clinice”
16.45- 17.00 Lorena Ioana Petrea-Lazar, Elena Cotea, V Bejan, A Cealii, A Vicol,
Lacramioara Perianu, Madalina Maria Palaghia : „Patologia tumorală colorectală in
context de urgență: serie de cazuri”

17.00- 17.15 Pauză de cafea

17.15- 19.00 Sesiune lucrări IV
Moderatori: O Alexa, F Filip, RC Bandac
17.15- 17.30 A Cealii, Lorena Ioana Petrea-Lazar, Elena Cotea, V Bejan,  A Vicol,
Lacramioara Perianu, Mădalina Maria Palaghia: „Incidenta neoplasmului tiroidian:
experienta Clinicii I Chirurgie in ultimii 5 ani”
17.30- 17.50 O Alexa: “Fracturile extremității femurale superioare la pacienții dializați”
17.50- 18.05 F Filip, Cristina Hrustovici, Diana Harja, SM Petrașuc, A Tătăranu, D.
Bărbunc: „Tratamenul chirurgical al epifiziolizei femurale superioare- modificări de 
concepte și tehnică chirurgicală”
18.05- 18.15 Raluca Ioana Grosu, D Apostol, Simona Gavrilescu: „Pseudartroza de
humerus la copil – caz clinic”
18.15- 18.25 D Apostol, Șt Popa, Simona Gavrilescu: „Aspecte clinico-terapeutice și
evolutive ale osteosarcomului proximal de humerus: prezentare de caz”
18.25- 18.40 RC Bandac, M Grămadă, MS Petrașuc: „Aplicațiile transplantului tisular
în ortopedie-traumatologie”
18.40- 18.50 M Grămadă: „Fractura de bazin-o perspectivă ortopedică”
18.50- 19.00 SM Petrașuc, RC Bandac, CC Puha, A Lăzăreanu: „Deformații ale
genunchiului-metode de tratament chirurgical”


SÂMBĂTĂ, 18 MAI- COMPLEX ZAMCA
9.00- 11.00 Sesiune lucrări I
Moderatori: N Dănilă, A Cotîrleț, C Bradea, Doina Elena Ganea
9.00- 9.15 N Dănilă: „Tratamentul laparoscopic al herniilor hiatale voluminoase”
09.15- 09.30 A Cotîrlet, E Popa, S Rau, Raluca Cosa, Dana Andriescu, Laura Gavril:
„Colecistectomia laparoscopică la pacienții vârstnici”
09.30- 09.45 C Bradea, A Vasilescu, E Târcoveanu, Valentina Munteanu: „Chirurgia
minim invazivă colo-rectală”
09.45- 10.00 V Gavrilovici, Andreia Botezan, L Leneschi, Agata Petrescu, A Tătăranu,
O Diaconu, M Cristof, D Stănescu: „Aspecte particulare ale tumorilor neuroendocrine
gastrointestinale”
10.00- 10.20 Doina Elena Ganea: „LUTS study- Simptomele tractului urinar inferior( Gil
et al 2015)
10.20- 10.35 A Radu, Șt Pușcașu, D Stănescu: „Hernioplastia inghinală laparoscopică
TEP- tehnica chirurgicală, demonstrație video”
10.35- 10.55 A R Agrosoaie: „Despre obezitate, rujeolă, vaccinare și imunitate-
prezentare de caz clinic. Este medicina integrativă și preventivă acceptată în județul
Suceava?”

11.00- 11.15 Pauză de cafea

11.30- 13.00 Sesiune lucrări II
Moderatori: I Iețcu, LM Gherasim
11.15- 11.30 L M Gherasim: „Cu privire la problema studierii stresului profesional al
medicilor”
11.30- 11.45 Liliana Lucaci: „Hipnoza, între mit și realitate”
11.45- 12.00 V Haivas: „Otoragiile ca urgență medico-chirurgicală”
12.00- 12.20 I Iețcu, V Rădășanu, Ella Savin: „Din virtuțiile și misterele mâinilor”

Posted in Anunturi, Manifestari Stiintifice by Colegiul Medicilor Suceava